Bielenie zubov

Pre dosiahnutie bledšej a žiarivej farby vašich zubov.

Profesionálne bielenie zubov je procedúra používaná v kozmetickej stomatológii pre dosiahnutie bledšej až žiarivej farby vašich zubov. Dočasné detské zuby sú zvyčajne bledšie ako zuby dospelých. Ako človek starne, mení sa aj minerálna štruktúra zubu, sklovina sa stáva menej priepustná a zub opticky tmavne. Zub môže tmavnúť aj vplyvom bakteriálnych pigmentov, farbív v strave, prípadne pigmentmi nachádzajúcimi sa v tabaku.

V našej ambulancii sa zuby bielia systémom Beyond, za pomoci lampy s monochromatickým žiarením. Systém Beyond je v súčasnosti najpoužívanejším systémom bielenia zubov v USA. Celá procedúra trvá približne 1 hodinu sedenia na kresle, po ktorej odchádzate so zubmi zbielenými až o 3 – 7 odtieňov.

bielenie zubov

Špecifiká bielenia zubov

Ako u nás prebieha bielenie zubov?

zubná kefka

1. Zuby sa jemne očistia kefkou a depuračnou pastou

Ako prvá sa vám zaznamená vaša vlastná farba zubov pre porovnanie dosiahnutého výsledku. Zúbky sa jemne očistia kefkou a depuračnou pastou. Potom vám lekár vloží do úst špeciálny atraumatický umelohmotný roztvárač úst, do ktorého môžete pokojne zahryznúť a mať tak žuvacie svaly počas celej procedúry úplne relaxované.

tuba

2. Ďasná vyblokujeme farebným materiálom v bielenej oblasti

Následne vám vyblokuje farebným materiálom ďasná v celej bielenej oblasti, aby neboli poranené a poškodené bieliacim gélom. Takto budú chránené počas celej procedúry a zníži sa tým výskyt pobieliacich ťažkostí. Nanesie sa bieliaci gél, nastaví sa lampa tak, aby svietila kolmo a priamo na vaše zuby zo vzdialenosti 5 – 10 cm.

UV lampa

3. Samotná procedúra bielenia pod lampou trvá 30 minút

Zapne sa lampa a procedúra začína. Vy len pokojne sedíte a najbližších 10 minút relaxujete. Po uplynutom čase sa gél zo zúbkov zotrie a nanesie sa nová aktívna šarža rovnakej látky. Relaxujete v kresle ďalších 20 minút. Čistý čas bielenia svetlom je teda 30 minút (3 x 10 minút) .

bielenie zubov

4. Zúbky sa dočistia a potrú prostriedkom na zníženie citlivosti

Po ukončení sa zotrú aj posledné zvyšky gélu, odstráni sa roztvárač a gingiválna bariéra, zúbky sa dočistia a potrú prostriedkom na zníženie citlivosti. Dostávate posledné pokyny od lekára a odchádzate s viditeľne bledšími zubami.

Bielenie zubov už od 299 EUR 199 EUR

akcia sticker

Najčastejšie otázky o bielení zubov

Vek – medzi vekom a farbou zubov je priama súvislosť. Čím je človek starší, tým jeho zuby naberajú viac pigmentov, zafarbenia a spolu s ním „starnú“. Ľudia v mladom veku môžu očakávať ďaleko rýchlejšie a lepšie výsledky pri bielení. Po 40-ke naberajú zuby hnedší nádych a bielenie si vyžaduje viac času, snahy a starostlivosti.

Štartujúca farba zubov – každý z nás má od narodenia danú farbu zubov, ktorej nádych sa pohybuje od žlto-hnedej až po šedo-zelenú. Dá sa povedať, že šedo-zelený nádych je ľahšie bieliteľný ako nádych žlto-hnedý.

Translucencia a hrúbka – tiež sa jedná o vrodenú vlastnosť zubov, ktorá sa postupom veku zhoršuje. Čím je zub hrubší a menej priesvitný, tým lepšie je ovplyvniteľný bielením a pigmenty majú väčšiu tendenciu meniť farbu k belšej. Tenké a priesvitné zuby majú pigmentov málo, bielenie je pri nich ťažšie a menej výrazné.

Stravovacie návyky – pravidelná konzumácia kávy, čaju, červeného vína, koly a iných farebných potravín vie po rokoch zapríčiniť pomerne výrazné zafarbenie.

Fajčenie – nikotín necháva na zuboch nahnedlé škvrny, ktoré sa postupne inkorporujú do zubnej štruktúry a menia farbu do žlta.

Lieky a chemikálie – fluoróza – nadmerný príjem fluóru v detstve spôsobí biele škvrny na sklovine. Tetracyklín indikovaný počas vývoja zubov zas spôsobí žltohnedé škvrny a poruchy v hladkosti skloviny.

Najpoužívanejšou látkou pri bielení zubov je KARBAMID PEROXID v rôznych chemických úpravách, koncentráciách a pomocných látkach. Pri styku so štruktúrou zubu a vplyvom tepla i svetla, resp. iných fotoiniciátorov sa štiepi na peroxid a ureu. Samotnou účinnou látkou v dentíne a sklovine je potom peroxid vodíka, ktorý oxidačnou reakciou mení vnútornú chelatickú štruktúru molekúl látok, ktoré spôsobujú sfarbenie. Výsledkom zmeny štruktúry je optická zmena farby smerom k bielej.

Pri bielení zubov lampou Beyond ide o bielenie, ktoré sa vykonáva na kresle. Celá procedúra trvá cca 1 hodinu, po ktorej odchádzate z ambulancie s vybielenými zubmi.

1. Po prvotnom stretnutí a určení, či sú vaše zuby vhodné na bielenie, prichádzate na dohodnutý termín. Ako prvá sa vám zaznamená vaša vlastná farba zubov, pre porovnanie dosiahnutého výsledku a zúbky sa jemne očistia kefkou a depuračnou pastou.

2. Potom vám lekár vloží do úst špeciálny atraumatický umelohmotný roztvárač úst, do ktorého môžete pokojne zahryznúť a mať tak žuvacie svaly počas celej procedúry úplne relaxované.

3. Následne vám vyblokuje farebným materiálom ďasná v celej bielenej oblasti, aby neboli poranené a poškodené bieliacim gélom. Takto budú chránené počas celej procedúry a zníži sa tým výskyt pobieliacich ťažkostí.

4. Nanesie sa bieliaci gél, nastaví sa lampa tak, aby svietila kolmo a priamo na vaše zuby zo vzdialenosti 5 – 10 cm.

5. Zapne sa lampa a procedúra začína. Vy len pokojne sedíte a najbližších 10 minút relaxujete. Po uplynutom čase sa gél zo zúbkov zotrie a nanesie sa nová aktívna šarža rovnakej látky.

6. Relaxujete v kresle ďalších 2 x 10 minút. Čistý čas bielenia svetlom je teda 30 minút (3 x 10 minút).

7. Po ukončení sa zotrú aj posledné zvyšky gélu, odstráni sa roztvárač a gingiválna bariéra, zúbky sa dočistia a potrú prostriedkom na zníženie citlivosti.

8. Dostávate posledné pokyny od lekára a odchádzate s viditeľne bledšími zubmi.

Bielenie zubov je určené takmer pre každého človeka staršieho ako 18 rokov. Pred bieliacou procedúrou vám prehliadneme a skontrolujeme zuby, aby sme vylúčili zdravotné a iné riziká.

Štandardné bielenie zubov, ktoré prevedie profesionál so skúsenosťami, nie je zdravotne nebezpečné a nepoškodzuje sklovinu alebo dentín zubu. Všetky materiály a bielenia, ktoré používame, sú schválené FDA v USA a majú CE certifikácie pre EÚ.

Akokoľvek pozorný je lekár pri bielení zubov a použití gélov, vždy existuje riziko malých komplikácii po bielení, o ktorých by ste mali vedieť.

Citlivosť zubov – bielenie zubov môže priniesť miernu citlivosť na tepelné vnemy, dotyk, prípadne žuvanie. Citlivosť sa vyskytuje najčastejšie hneď po bielení a môže trvať pár hodín po jeho ukončení. Prejavuje sa ako jemné pichanie v oblasti predných zubov. Po pár hodinách zvyčajne odoznie. Väčšie riziko majú ľudia so zubmi, na ktorých sú viditeľné prasklinky, abrázie alebo výplne. Ak má citlivosť pretrvávať dlhšie, odporúčame použiť pastu na desenzitáciu.

Podráždenie ďasien – ďasná sú plne chránené proti účinkom bieliacej látky bariérou nanášanou na začiatku bieliaceho procesu. Ak vďaka vplyvom slín prenikne malá koncentrácia karbamidu smerom k povrchu ďasien, je možné očakávať ich podráždenie, začervenanie a mierne „svrbenie“. Trvá len pár dní a postupne ustupuje.

Rozdielna farebnosť – korunky, výplne a iné opravy zubov nereagujú na bielenie. V tom prípade je možné badať mapovité farebné odlišnosti, keď vlastný zub dosiahol peknú bielu farbu, ale keramická alebo umelá rekonštrukcia nie. Výplne a korunky je potrebné po bielení vymeniť a ich farbu doladiť k novej farbe bielených zubov.

Vonkajšie – povrchovo umiestnené škvrny a sfarbenia, sú dôsledkom vystavenia zubov tmavým pokrmom, nápojom a tabaku. Jednoduché, na sklovine umiestnené škvrnky sa často dajú očistiť kvalitnou dentálnou hygienou a použitím jemne abrazívnych práškov – napr. AirFlow. Škvrny umiestnené pod povrchom je ale potrebné riešiť iným spôsobom a to najjednoduchšie, najčastejšie a najlacnejšie práve vonkajším bielením zubov.

Vnútorné – sú tie, ktoré sa formujú pod povrchom zubu, v sklovine, dentíne alebo v hlbších štruktúrach zubu. Môžu vychádzať z traumy, starnutia, expozície zubov rôznym minerálom alebo antibiotikám počas formovania zubných štruktúr pri raste, prípadne z nadmerného vystavenia fluoridom. V minulosti tieto prípady neboli riešiteľné, no dnes to už pomocou rôznych typov bielení, prípadne vnútorného bielenia možné je.

Počet stupňov, o ktoré sa podarí zbieliť zuby, nie je možné predpokladať. Najčastejšie je možné zbielenie o 3 – 7 stupňov VITA stupnice farebnosti, no výsledky sú od človeka k človeku variabilné. Záleží na viacerých faktoroch. Ak ste už v minulosti podstúpili bielenie, výsledkom bude vždy zbielenie o menej odtieňov. Majte prosím realistické očakávania a budete s farbou vašich zubov po bielení spokojní. Neberte ako príklad hollywoodske hviezdy s ich bielym úsmevom. Ten je väčšinou dosiahnutý bielením a následným osadením Veneers, tzv. „škrupiniek“, nových celokeramických plôch predných zubov.

Pred bielením je potrebné spraviť kompletnú dentálnu hygienu, aby boli povrchy zubov kompletne čisté a ďasná bez prejavov krvácania. Na samotný zákrok treba prísť ľahko najedený a v čo najmenšom strese. Pred zákrokom nejesť žiadne farbivé potraviny a nefajčiť.

  • Vyhýbajte sa aspoň počas jedného týždňa konzumácii farbivých potravín a nápojov (čučoriedky, citrusy, káva, kola, atď.).
  • Vyhýbajte sa aspoň 24 hodín fajčeniu.
  • Dodržujte perfektnú ústnu hygienu.
  • Ak je to potrebné, použite na zníženie pobieliacej citlivosti pastu, ktorú vám odporučí lekár alebo ELMEX Gelee.
  • Nechajte si zhotoviť tray (nosič) na vaše zuby a raz za pol roka si aplikujte nosič s bieliacim gélom, aby ste opäť dosiahli žiarivú farbu.

Chcete aj vy bledšie a žiarivejšie zuby?
Vyplňte formulár a my vás budeme kontaktovať.

Návrat hore

Facebook